Wizyta na Słowacji

W dniach 16-21 października 2012 r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym spotkaniu szkół realizujących projekt Comenius "Przyroda źródłem porozumienia europejskiego. Spotkanie odbyło się w miasteczku Svit na Słowacji. Brali w nim udział nauczyciele i uczniowie z Polski, Słowacji, Francji, Belgii, Rumunii i Hiszpanii. Program spotkania był bardzo bogaty, obejmował zarówno zajęcia w szkole jak i wędrówki po górach . Podczas wizyty w szkole nauczyciele mieli okazję obejrzeć niektóre zajęcia lekcyjne w klasach 1-9, a uczniowie wraz z kolegami z innych krajów czynnie w nich uczestniczyli. Kolejnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Miejskim miasta Svit i spotkanie z przedstawicielami lokalnych władz oraz zwiedzanie miasteczka.
Następny dzień wizyty upłynął na wspólnej pracy. Nauczyciele, którzy przybyli na spotkanie przeprowadzili warsztaty oraz zajęcia lekcyjne, w których  uczestniczyli zarówno słowaccy uczniowie jak też ich rówieśnicy z krajów partnerskich. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna i obejmowała między innymi lekcje gotowania i produkcji belgijskiej czekolady, lekcje WF-u z wykorzystaniem zabaw na świeżym powietrzu, a także lekcję języka migowego. Nauczyciele naszej szkoły prowadzili warsztaty plastyczne dla dzieci 7 letnich, których motywem przewodnim była jesień w przyrodzie. Efekty prac zespołów można było później obejrzeć w formie wystawy, a nawet skosztować  belgijskiej czekolady i ciasteczek marcepanowych.
Jednym z ważnych punktów  wizyty był pokaz, wcześniej przygotowanych, prezentacji multimedialnych przedstawiających kraje, miasta, regiony oraz szkoły partnerskie. Koordynator projektu w SP1, p. Małgorzata Pater zaprezentowała osiągnięcia naszej szkoły oraz walory Starachowic i regionu świętokrzyskiego. Pokaz połączony był z degustacją polskich smakołyków i cieszył się dużym zainteresowaniem.
Kolejne dni wizyty przeznaczone były na wędrówkę po szlakach górskich  w Wysokich Tatrach, które wywarły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Udało nam się dotrze aż na "Żabie jezioro", położonego na wysokości 1930 m n.p.m. oraz złożyć hołd Polskim Taternikom  spoczywającym na położonym wysoko w górach Cmentarzu Ofiar Gór.
Ponieważ było to pierwsze spotkanie w nowo realizowanym projekcie, nie zabrakło rozmów i dyskusji o czekających nas zadaniach, terminach i zaplanowanych kolejnych wizytach partnerskich. Podsumowaniem spotkania i jednocześnie symbolem współpracy było wspólne zasadzenie drzewa przyjaźni. Drzewa takie będą sadzone w każdej szkole partnerskiej podczas kolejnych wizyt w poszczególnych krajach. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze dzięki niezwykłej gościnności i życzliwości gospodarzy, a wszyscy uczestnicy bardzo się zaprzyjaźnili i z niecierpliwością będą oczekiwać kolejnych wizyt.
Spotkanie na Słowacji było również okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, dyskusji o podobieństwach i różnicach w systemach oświaty, zasadach funkcjonowania szkół, ofercie edukacyjnej i codziennych problemach szkolnych.
Strona projektu to:  http://www.nreu.eu/

artykuł w słowackiej gazecie.doc52.5 KB