100-lecie szkoły

17 września 2005 roku nasza szkoła obchodziła poczwórny jubileusz:

100-lecie działalności placówki,
50-tą rocznicę przeniesienia szkoły do budynku przy ulicy 1-go Maja,
25-tą rocznicę nadania szkole imienia Jana Kochanowskiego,
475-tą rocznicę urodzin patrona.

Uroczystości 100-lecia rozpoczęła Msza Święta, celebrowana przez biskupa Stefana Siczka. Podczas mszy poświęcono nowy sztandar szkoły, który ufundowali rodzice uczniów "Jedynki".
Po mszy goście zwiedzali mury szkoły - jubilatki.
Wewnątrz można było obejrzeć wystawę prezentującą dzieje placówki.
Były fotografie byłych dyrektorów, absolwentów, zdjęcia z uroczystości szkolnych, historyczne plany i świadectwa szkolne. Wystawiono także kroniki szkolne. W najnowszej można było zostawić swój wpis. Dzięki zebranym dokumentom, zdjęciom, relacjom mieszkańców powstała książka o historii szkoły, która można było kupić podczas jubileuszu.

Na placu za szkołą zaprezentowali się uczniowie i absolwenci. Program artystyczny połączył historię placówki z tym, co dzieje się w szkole dzisiaj.
Wśród gości, którzy przyjechali złożyć na ręce dyrektor Wandy Balcerzak-Judasz życzenia dalszej pomyślności, byli: parlamentarzyści z województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, dyrektorzy szkół i placówek kultury z miasta i powiatu starachowickiego. Kierownictwu placówki odśpiewano "100 lat", szkole - co najmniej "200 lat".
Na zakończenie uroczystości odbył się festyn dla społeczności szkolnej, absolwentów i mieszkańców miasta. Wystąpili tancerze z Zespołu Tańca i Inscenizacji "Plejada", zespoły rockowe "Whitemilk", "Snuffkin" oraz podopieczni starachowickiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej. Były konkursy z nagrodami, mecz piłki nożnej absolwenci kontra uczniowie oraz poczęstunek za symboliczną "złotówkę".
Zabawa skończyła się późnym wieczorem.