Święto Patrona

Święto Patrona jest każdego roku ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. W tym roku obchody Dnia Patrona zostały zorganizowane metodą projektu edukacyjnego. Okazja ku temu była wyjątkowa. Na rok 2015 przypadają bowiem cztery ważne rocznice:  485-lecie urodzin Jana Kochanowskiego,  110- lecie powstania szkoły, 60-lecie rozpoczęcia nauki w obecnym budynku szkoły, 35-lecie nadania imienia szkole. Uroczyste podsumowanie projektu pt. „Spotkanie z Janem Kochanowskim” nastąpiło 22 października 2015 roku. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Anny Rachtan –inspektor Wydziału Edukacji oraz pan Włodzimierz Jedynak - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Starachowice. Uczniowie w galowych strojach zaprezentowali efekty kilkutygodniowej pracy. Celem projektu było przybliżenie uczniom postaci patrona szkoły, poznanie jego twórczości oraz kultywowanie szkolnych tradycji, związanych z obchodami Dnia Patrona. Zadania projektowe uczniowie przygotowywali pod opieką nauczycieli od 14 września do 21 października.
W ramach zadania projektowego ”Jan Kochanowski oczami najmłodszych uczniów naszej szkoły” uczniowie klas pierwszych przygotowali wystawę portretów Patrona, starannie wykonanych różnymi technikami.  Klasy drugie przygotowały pokaz zmieniającej się mody na przestrzeni 485 lat. Klasy trzecie świetnie poradziły sobie z zadaniem „Nasza szkoła w albumach rodzinnych”, przygotowując wystawę zdjęć uczniów i nauczycieli od roku 1955. Klasy czwarte przygotowały gazetkę z uwzględnieniem ważnych dat dla szkoły „110-60-35-485”. Zadanie dla klas piątych polegało na przygotowaniu zabaw z czasów patrona „Turniej sportowy o Puchar Patrona Szkoły” w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i klas IV-VI. Uczniowie z radością  i zaangażowaniem uczestniczyli w zawodach. Puchar Patrona w pierwszej kategorii wiekowej zdobyła klasa IIa, a w drugiej klasa VIa. „ jan Kochanowski w strofach i zwrotkach uczniów SP 1” – to zadanie projektowe, z którym zmierzyli się najstarsi uczniowie naszej szkoły. Szóstoklasiści udowodnili, że twórczość Patrona naszej szkoły jest ponadczasowa i może podobać się nawet w Xxi wieku, wieku komputera i Internetu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali podziękowania od pana dyrektora za przygotowanie Święta Patrona. Oprócz elementów refleksji, połączonej z informacją o Patronie , znalazło się również miejsce na wspaniałą zabawę dla każdej grupy wiekowej z osobna jak i też całej społeczności szkolnej razem.