Spotkanie z panią Leną Skrzypczyńską

13 kwietnia odbyła się nietypowa lekcja historii. W związku z obchodami 50 -tej rocznicy katyńskiej, na zaproszenie nauczycielki historii Marleny Przepióry, przybyła do naszej szkoły  pani, która przeżyła tragedię II wojny światowej. Była to Lena Skrzypczyńska. W spotkaniu brali udział uczniowie klas IV- VI oraz nauczyciele.
Dzieci usłyszały wstrząsajacą historię pani Leny, która  na początku wojny, będąc małym dzieckiem, została wywieziona wraz z matką i rodzeństwem  na teren ZSRR. Ojciec zginął w Polsce.  Trudne warunki bytowe, brak podstawowych artykułów żywnościowych, tęsknota za ojczyzną, strach  towarzyszyły nieustannie rodzinie Skrzypczyńskich.  Pani Lena opowiadała też o życzliwości rosyjskich sąsiadów, którzy często okazywali jak mogli pomoc  polskiej rodzinie. Dopiero po wojnie rodzina powróciła do kraju.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali historii pany Leny. Zadawali wiele pytań, na które  chętnie odpowiadała. Ta " żywa" lekcja historii była bardzo interesująca.