"Europejskie Starachowice"

10 maja 2013 z okazji 20 rocznicy powstania Unii Europejskiej  z przed naszej szkoły  wyruszyła parada europejska. Paradę otwierał biały Star, który wiózł zespół perkusyjny, działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Zespół przygrywał do marszu uczniom starachowickich szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy przeszli ulicami 1-go Maja, Krzosa i Aleją Armii Krajowej do placu pod Skałkami. Tam odbył się piknik europejski – „Europejskie Starachowice”. Ulicami przemaszerowało ponad 300 uczniów! Naszą szkołę reprezentowała klasa 2b i 4a wraz z wychowawczyniami oraz uczniowie Klubu Europejskiego Eurojedynka z opiekunem panią Anetą Trzos.
Na placu po dawnym Manhatanie odbyły się prezentacje artystyczne oraz  rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pod hasłem „Europa w naszym mieście”. Pierwsze miejsce zajął Klub Europejski ze Szkoły Podstawowej nr 11, drugie - Dagmara Łyżwińska z klasy 5b z naszej szkoły, a trzecie Natalia Karlik. Był też konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „Znamy Europę jak własną kieszeń”, w którym wygrał Filip Anduła, uczeń IVa naszej szkoły oraz uczennica Gimnazjum nr 4. Uczniowie szkół biorących udział w happeningu wystąpili również w europejskiej liście przebojów. Paulina Herman (5a) reprezentująca SP 1 zaśpiewała  „Życie jak wino… Poszczególne szkoły biorące udział w imprezie przygotowały stoiska, na których prezentowały wyroby charakterystyczne dla różnych krajów członkowskich Unii.  Nasza szkoła – Grecja, Szkoła Podstawowa nr 2 – Belgia, Szkoła Podstawowa nr 6 – Niemcy, Szkoła Podstawowa nr 10 – Francja, Szkoła Podstawowa nr 11 – Włochy, Szkoła Podstawowa nr 12 – Wielka Brytania, Gimnazjum nr 1 – Dania, Gimnazjum nr 2 – Polska, Gimnazjum nr 3- Hiszpania, Gimnazjum nr 4 – Holandia. Ponadto odbyły się konkursy i loteria z nagrodami dla młodzieży z każdej ze szkół.
Organizatorami imprezy, były kluby europejskie z: naszej szkoły, SP 11, SP 12 oraz Gimnazjum nr 2.