Spotkanie projektowe w naszej szkole

W dniach 14.05.-18.05.2014 r. nasza szkoła gościła 14 nauczycieli i 17 uczniów z Belgii, Francji, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji w ramach projektu Comenius LLLP „Przyroda źródłem porozumienia europejskiego”, finansowanego przez Komisję Europejską. Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Miejskim. Goście spotkali się z przedstawicielami władz lokalnych odpowiedzialnych za oświatę, a następnie wszyscy udali się do szkoły. Po oficjalnym powitaniu, uczestnicy wizyty zwiedzili szkołę, uczestniczyli w wybranych zajęciach lekcyjnych oraz obejrzeli krótki program muzyczno-taneczny przygotowany przez uczniów. Szczególne uznanie gości zyskał Polonez w wykonaniu uczniów klas szóstych, odtańczony w tradycyjnych strojach szlacheckich, „Krakowiak” zaprezentowany przez trzecioklasistów i nowoczesny taniec „Comenius Dance” Taniec ten wymagał współdziałania wszystkich tancerzy, aby efekt finalny był najlepszej jakości, co oddawało ideę pracy nad projektem.
W godzinach popołudniowych uczestnicy wizyty udali się do Muzeum Przyrody i Techniki na zajęcia warsztatowe.  Zadaniem uczniów było, po krótkiej lekcji wprowadzającej, wykonanie odcisków tropów zwierząt leśnych. Zajęcia warsztatowe prowadziła pani Joanna Cichońska - pracownik muzeum. Następnie wszyscy zwiedzali Wielki Piec oraz wystawę paleontologiczną. Kolejny dzień wizyty przeznaczony był na wędrówkę po Górach Świętokrzyskich. Rozpoczęła się ona od zwiedzania Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Ze Świętej Katarzyny, pod opieką przewodnika pana Ryszarda Chruszczewskiego, wszyscy wyruszyli szlakiem wiodącym przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Łysicę. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody udało się zdobyć szczyt, a następnie od strony Huty Szklanej wejść na Święty Krzyż, gdzie goście zwiedzili Klasztor, Muzeum Misyjne oraz Muzeum Przyrodnicze. Po tak wyczerpującej wędrówce wszystkim wyśmienicie smakował tradycyjny żurek świętokrzyski w jadłodajni klasztornej. Następnego dnia, zgodnie z planem projektu, nastąpiło uroczyste otwarcie „Szlaku Comeniusa” i odsłonięcie tablic informacyjnych, dotyczących wybranego przez szkołę szlaku. Tablice zawierały podstawowe informacje o projekcie, szlaku, faunie i florze na jego terenie,  jak też regulamin zachowania się w lesie. Otwarcie szlaku nastąpiło w obecności przedstawicieli Nadleśnictwa Starachowice: pani Joanny Rogali i pana Piotra Dygasa. Uroczystości towarzyszyły pokazy tresury psa, prowadzone przez pracowników Straży Miejskiej (pana Rafała Klepacza oraz pana Andrzeja Hebę)  oraz prezentacja wyposażenia karetki pogotowia ratunkowego. Pracownicy Pogotowia: pan Jarosław Chrobot oraz pan Jarosław Karwacki opowiedzieli krótko o pracy służ ratunkowych. Następnie zaprosili zgromadzonych do obejrzenia karetki od wewnątrz, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów. Nie były to jednak wszystkie zajęcia przewidziane na ten dzień. Grupa nauczycieli niezrażona warunkami pogodowymi,  pod opieką pani Iwony Ambroszczyk wyruszyła „szlakiem Comeniusa” do Wąchocka, zaś uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z krajów partnerskich uczestniczyli w zajęciach taneczno-sportowych w szkole. Mieli też okazję obejrzeć wystawę , zorganizowaną w ramach Targów Rękodzieła w Gimnazjum nr 3 oraz wziąć udział w zajęciach warsztatowych związanych z rękodziełem. Ostatni dzień wizyty, pomimo niepogody, również należał do udanych. W strugach deszczu wszyscy wyruszyli autokarem na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Na czas zwiedzania tego uroczego miasteczka, zaświeciło słońce i udało się zobaczyć główne atrakcje, pospacerować bulwarem nad Wisłą i posmakować tradycyjnych „kazimierzowskich kogucików”. W godzinach wieczornych, w znakomitych humorach, wszyscy wrócili do Starachowic. Podsumowaniem dnia była dyskoteka w szkole, podczas której prezentowano tańce z różnych krajów. W niedzielę nadszedł czas pożegnania i podsumowania spotkania. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele jednogłośnie stwierdzili, że była to niezwykle udana wizyta, zarówno jeśli chodzi o program, oferowane zajęcia jak i  panującą atmosferę. Łzy towarzyszące pożegnaniu, wiele pozytywnych opinii i komentarzy na temat szkoły, przebiegu spotkania, zaangażowania rodziców i wszystkich  pracowników szkoły, zdobytych doświadczeń utwierdzają w przekonaniu, że pomimo ogromnego wysiłku warto podejmować takie działania. Angażują one nie tylko  całą społeczność szkolną ale też lokalną. Spotkanie w naszej szkole było ostatnim spotkaniem, podsumowującym dwuletnią pracę nad projektem. Jego głównym celem była współpraca szkół partnerskich poprzez działania związane z przyrodą oraz rozwijanie międzynarodowej świadomości znaczenia przyrody i jej ochrony. Szkolnym koordynatorem projektu była pani Małgorzata Pater, która zapewnia, że koniec pracy nad projektem nie oznacza końca współpracy i kontaktów między partnerami. W ciągu dwóch lat udało się nawiązać bardzo przyjacielskie relacje zarówno między uczniami jak i nauczycielami. Z pewnością będą one kontynuowane.