Partyzancki wieczór przy ognisku

Każdy z nas powinien znać historię swojej Ojczyzny. Od zarania dziejów  powstania państwa polskiego Polacy walczyli o niepodległość, wolność i tożsamość narodową. Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię, a Polakom chcieli narzucić swoją kulturę, język i religię. Nasz naród nie poddawał się. Każde pokolenie stawało w obronie  najcenniejszych wartości: wiary, miłości, nadziei i wolności.
Od powstania kościuszkowskiego aż do II wojny światowej Polacy przelewali krew na wszystkich frontach świata walcząc o odzyskanie wolności.
Dzięki ich ofiarności dziś możemy mówić po polsku, śpiewać Mazurka Dąbrowskiego, na sztandarach umieszczać białego orła i biało-czerwoną flagę.
Jak oddać cześć tym wszystkim, którzy oddali swe życie za ojczyznę?
Myślimy, że  najważniejsza jest pamięć, pamięć o tych wszystkich, którzy w takie zimne jesienne wieczory z dala od domu, rodziny szykowali się do walki.  
Dlatego 97 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły uczcili, wspominając tych, którzy oddali życie na swój kraj podczas „Partyzanckiego wieczoru przy ognisku.”
Naszą uroczystość swym przybyciem uświetnili goście: zastępca prezydenta Starachowic pan Jerzy Miśkiewicz,  doktor Marek Jończyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, pan Szczepan Mróz  prezes Stowarzyszenia Ponury – Nurt, pan Artur Biniek.Pan Marek Jończyk przygotował wykład o życiu partyzantów, pan Szczepan Mróz opowiadał o tym jak partyzanci obchodzili święto niepodległości. Na koniec wysłuchaliśmy pieśni partyzanckich w wykonaniu pana Artura Bińka.
Mimo deszczu i porywistego wiatru nasi uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, rodzice, harcerze z zaciekawieniem słuchali opowieści. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować żołnierskiej grochówki i rozgrzać zmarznięte ręce przy ognisku. W ten dzień mogliśmy choć na chwilę przenieść się w dawne czasy i uzmysłowić sobie jak trudne było życie partyzantów.