Licz się ze słowami...

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który jest świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 r., mającym na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa narodowego. Z tej okazji Urząd Miasta Starachowice i Szkoła Podstawowa nr 1 wspólnie zorganizowali 19 lutego br. wykład pt. Licz się ze słowami…O komunikacji nie tylko w Internecie, który był skierowany do uczniów klas VII, VIII szkół podstawowych, III klas gimnazjów oraz uczniów szkół średnich z terenu Starachowic. Prelegentem była pani dr hab. Marzena Marczewska prof. z Instytutu Filologii Polskiej UJK w Kielcach, językoznawczyni, zajmująca się etnolingwistyką, folklorystyką, autorka wielu publikacji naukowych, inicjatorka wielu działań z zakresu języka i jego kultury.

Spotkanie rozpoczęli pan Adam Brzeziński, pracownik Urzędu Miejskiego Wydziału Edukacji, Kultury Promocji Miasta, pomysłodawca obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na terenie naszego miasta, który powitał licznie zgromadzoną w sali Olimpii publiczność i zapoznał ich z historią święta języka ojczystego. Następnie   głos zabrała Anna Gęborek, nauczycielka języka polskiego z naszej szkoły, która przedstawiła prelegentkę i wprowadziła w temat wykładu, wyjaśniając, czym jest język i jaką rolę odgrywa w życiu każdego narodu.

Pani prof. Marczewska w swym wystąpieniu skupiła się na zagadnieniu dotyczącym mowy nienawiści. Zauważyła, że w ostatnich latach szczególnie nasiliło się to zjawisko w Internecie. Swoją wypowiedź poparła licznymi przykładami oraz danymi statystycznymi. Mówiła także, jak groźne skutki niesie to negatywne zjawisko i w jaki sposób należy formułować różne komunikaty językowe, by wypowiadać opinie, a jednocześnie nie obrażać.