Idą święta ...

Boże Narodzenie to niezwykły okres dla wszystkich, bez względu na odległość, czy klimat. W poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, jednak wszędzie Boże Narodzenie obchodzone jest uroczyście. Nasi uczniowie mogli się o tym przekonać między innymi poprzez realizację projektu Comenius „Nature is the root  of European understanding”. Jednym z zadań, w którym braliśmy udział w dniu 11 grudnia, była świąteczna wideokonferencja z naszymi partnerami z projektu. Za pośrednictwem  Skype'a, o wyznaczonych godzinach, łączyliśmy się kolejno z poszczególnymi krajami. Nasi uczniowie mogli złożyć życzenia świąteczne swoim kolegom z Hiszpanii, Francji, Belgii, Rumunii oraz Słowacji. Program wideokonferencji obejmował też śpiewanie kolęd w rodzimych językach oraz w języku angielskim, który jest roboczym językiem projektu. Wspólne śpiewanie sprawiło wszystkim wiele radości i pokazało, że prawdziwe jest powiedzenie, że „muzyka łączy narody”.  Niezwykłych emocji dostarczyły naszym uczniom krótkie konwersacje z rówieśnikami z zagranicy, podczas których mieli się przedstawić i powiedzieć kilka zdań o sobie.
Wirtualne spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem i na pewno w najbliższym czasie je powtórzymy.
Nieodłącznym elementem tradycji świątecznej są choinka, prezenty oraz świąteczne kartki.Na początku grudnia nasi uczniowie wykonali piękne ozdoby choinkowe, zawierające narodowe elementy, oraz przygotowali karty świąteczne z życzeniami w różnych językach. Zadanie to zaangażowało nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, z czego się bardzo cieszymy. Ozdoby i karty zostały wysłane do naszych szkół partnerskich. My również otrzymaliśmy od nich życzenia i dekoracje świąteczne, które będą zdobić szkolną choinkę.
.