Szkolny Klub "Euro1"

"Prawdziwym Europejczykiem jest ten, kto się nigdy nie zniechęca". P. H. Spaak

Celem głównym Szkolnego Klubu Europejskiego "Eurojedynka" jest upowszechnienie wiedzy
o krajach Wspólnoty.

Cele szczegółowe:

• poszerzanie wiedzy na temat państw naszego kontynentu
  • rozwijanie u uczniów, młodych obywateli Europy, poczucia odpowiedzialności, zwłaszcza za pokój, obronę praw człowieka oraz ochronę środowiska
  • uświadamianie współzależności świata i Europy
  • przełamywanie stereotypów
  • rozwijanie "europejskiego ducha" u członków klubu

Zadanie główne to zdobywanie i pogłębianie wiedzy europejskiej.

Zadania szczegółowe:

• wyposażanie w nową wiedzę europejską, poprzez poznawanie historii, kultury, sławnych ludzi, instytucji i organizacji
  • otwieranie się na nowe metody pracy w szkole i poza nią
  • nawiązanie współpracy z innymi klubami europejskimi.

W roku szkolnym 2013/2014 Klub Europejski "Eurojedynka" będzie działać pod hasłem - "Europo! Mam Ci coś do powiedzenia".

Przewodnicząca - Dagmara Łyżwińska
Zastępcy - Valentina Ardito, Kinga Nowak

Opiekunem "Eurojedynki" jest pani Aneta Trzos

Plan pracy:

18 września 2013r. - spotkanie organizacyjne klubów europejskich, ustalenie zasad wspólpracy. Każdy klub, obecny na spotkaniu, przygotowuje wieczorek, na którym poznajemy historię, tradycje i zwyczaje wylosowanego kraju

09 października 2013r. - Turniej klubów europejskich na kręgielni

listopad 2013r. - poznajemy Hiszpanię w SP 13

grudzień 2013r. - wycieczka klubów europejskich do fabryki bombek
                          - spokanie wigilijne w Gimnazjum nr 2

styczeń 2014r. - zwyczaje, potrawy i kultura Grecji na wieczorku w naszej szkole

luty 2014r. - kulig klubów europejskich

marzec 2014r. - włoska pizza w SP 11

kwiecień 2014r. - Wielka Brytania w SP 12

maj 2014r. - "Europejskie Starachowice" na paradzie Schumana w Warszawie

30 maja 2014r. - ognisko na zakończenie działalności klubów europejskich w roku szkolnym 2013/2014

Spotkanie szkolnych klubów europejskich w kręgielni odbyło się 23 października. Celem była nie tylko integracja poprzez zabawę, ale też walka o tytuł "najlepszego". Wszyscy zacięcie walczyli o prowadzenie. Najlepszymi zawodnikami naszego klubu okazały się Kinga Nowak i Kasia Paczyńska. Zwycięzcy zostali obdarowani słodkimi upominkami.

W grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Gimnazjum nr 2 zaprosiło członków Klubu Europejskiego na spotkanie z Francją. Na początku udekorowano nas kotylionami w barwach tego kraju. Ciekawa prezentacja o historii, kulturze, tradycjach Francji przeplatała się z konkursami wiedzy, teatralnym, muzycznym. We wszystkich konkurencjach bezkonkurencyjni okazali się uczniowie naszej szkoły zdobywając I miejsce - pokonali nawet gimnazjalistów. Spróbowaliśmy też francuskich bagietek i słodkich rogalików, które przygotowali dla nas koledzy z Gimnazjum nr 2.

Tuż przed feriami w naszej szkole gościliśmy kluby europejskie z różnych szkół. Zaprosiliśmy ich na wieczorek grecki. Goście mogli poznać zwyczaje i historię Grecji dzięki prezentacji, przygotowanej przez Dagmarę Łyżwińską. Potem zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Był to konkurs wiedzy, musieli też ułożyć piosenkę o Grecji i ją zaśpiewać. Nie obyło się też bez igrzysk sportowych. Chociaż mieliśmy mniej konkurencji niż w prawdziwych igrzyskach, bo tylko: rzut dyskiem, oszczepem i powożenie rydwanami, wszyscy świetnie się bawili. Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami. Na koniec odbyła się uczta grecka. U nas nie było tak łatwo, gdyż każdy samodzielnie musiał przygotować potrawy. Wszyscy mieli stoiska z produktami i przepisy. Wykonane potrawy powędrowały na wspólny stół, do którego zasiedli wszyscy uczestnicy spotkania. Największym powodzeniem cieszyły się greckie babeczki i tosty.

W związku z 10 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Szkolne Kluby Europejskie ze Szkół Podstawowych nr1, nr11, nr12 i naszej szkoły oraz z Gimnazjów nr1, nr2 i nr3 wzięły udział w Ogólnopolskiej Paradzie Schumana w Warszawie 10 maja 2014roku. Barwny korowód przeszedł ulicą Krakowskie Przedmieście do miasteczka europejskiego, gdzie odbywały się gry, konkursy i zabawy. Można było spotkać europarlamentarzystów i wielu ciekawych ludzi.