Podróż do epoki kamienia

12 maja uczniowie klas 0 a, 0 b oraz II a wraz z wychowawczyniami i liczną grupą rodziców uczestniczyli w XII Pikniku Archeologicznym „Rydno". Nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego, czas cofnął się o kilkanaście tysięcy lat do epoki kamiennej. W prymitywnych obozowiskach można się było natknąć na, groźnych tylko z wyglądu, ludzi pierwotnych w skórach zwierzęcych i futrach. Zwiedzając zrekonstruowaną osadę ludzi z epoki kamienia, uczniowie mogli przyjrzeć się technice wyrobu narzędzi z krzemienia oraz z kości i rogów zwierząt. Ponadto mogli zwiedzić warsztat tkacki oraz garncarski i pobawić się w lepienie glinianych naczyń, a nawet zerknąć do neolitycznej kuchni i spróbować wypieków przypominających „podpłomyki”. Uczniowie poznali również prymitywne metody niecenia ognia. Mieli też okazję podpatrzeć, jak ludzie z epoki paleolitu wyrabiali rdzawy barwnik o nazwie ochra pozyskiwany z rudy żelaza. A także sami się nim pomalować, co sprawiało im szczególną frajdę. Mycie twarzy nie było już takie przyjemne. Na szczęście dopisywała pogoda a posiłek na świeżym powietrzu smakował wybornie.