Dojrzałość szkolna

PORADNIK DLA RODZICÓW SZEŚCIOLATKÓW I SIEDMIOLATKÓW
DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNA

O co powinni zadbać rodzice dziecka kończącego roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne - wskazówki i porady

Drodzy Rodzice,
Czas przed rozpoczęciem nauki w klasie pierwszej, to czas wyjątkowy w życiu. Nie tylko
w życiu dziecka. W tym okresie każda sprawa to przygoda, każde zadanie to zabawa. Prawie wszystko dzieje się pierwszy raz. Niektóre tylko przeżycia są ostatnie, a i te zachowujemy
w pamięci, jako wspomnienia z beztroskiego dzieciństwa. Czy będą one dobre i miłe dla Waszego dziecka zależy przede wszystkim od Was. Wielka ciekawość świata i apetyt na zabawę sprawiają, że nauka w pierwszych latach życia jest przyjemna, jak nigdy później. Dziecko uczy się ciągle i wszędzie, przy każdej okazji.

W broszurce, którą oddajemy  w Państwa ręce, stawiamy sobie dwa cele:
1. opisać jakie umiejętności są ważne, by dziecko dobrze radziło sobie w klasie
    pierwszej.
2. przedstawić, w jaki sposób wykorzystywać codzienne okazje do tego, by zorientować
    się na jakim poziomie są u dziecka te umiejętności i jak je rozwijać.

Opisane  propozycje zabaw i ćwiczeń  nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów, czy przygotowań. Najczęściej nie potrzeba specjalnych pomocy, czy sprzętów. Wystarczy zaangażowanie i trochę czasu. Większość propozycji jest do zrobienia po drodze do szkoły, na zakupach, czy przy okazji wspólnego porządkowania domu.

Co to jest gotowość szkolna?
W podstawie programowej wychowania przedszkolnego określono oczekiwane i pożądane umiejętności dzieci, które kończą roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne  i mają rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Tych umiejętności dzieci uczą się nie tylko w przedszkolu, ale też poza nim w domu, na spacerach, wycieczkach, zabawach.
Pełny tekst w załączniku...

Dojrzałość szkolna.pdf415.38 KB
Dojrzałość szkolna.doc234.5 KB